Josef Prokeš – Na sviňu svět kniha vhodná i pro nečtenáře

„Kurva pičo,“ rozkázal mi kuchař, „kurva pičo, napičuj tu piču do té piči!“ A já na jeho pokyn disciplinovaně zasunul umytý hrnec do přislušné police.

na-svinu-svet-studak_small.jpg
Recenze knihy Na sviňu svět (časopis Študák, 05-06/2008)

Polojasně ironická i poeticky vulgárni směsice snů a surové reality, dochucená nádechem nostalgie a jednoduše okořeněná přihodami z tohoto (na sviňu) světa. I taková se může zdát nová povídková kniha Josefa Prokeše.

Kniha kapesniho formátu obsahuje 31 povídek, které pro méně intelektuálniho čtenáře budou spiše pro pobavení a oddechové čtení, zatimco pro vnímavější jedince mohou z krátkých přiběhů vystupovat zajímavé souvislosti. A určitě to nebude náhoda. Důmyslné propojení několika povídek v minimálnich detailech svědči o jejich promyšlenosti, a i proto kniha působí – na rozdíl od normálních povidkových celků – opravdu komplexně, osobnějí a komornějí.

na-svinu-svet_plakat_small.jpg
Josef Prokeš. Na sviň u svět
(příběhy z dnešniho Brna a Litovan):
Tišnov, SURSUM, 2008
ISBN 978-80-7323-163-8
224 stran, 198 Kč

Asi jediná věc, která kazi velmi pozitivní dojem, je fakt, že v polovině knihy může člověk dojit do stavu, kdy už příběhy působi „trochu stejně“, ato předevšim po stránce stylistické. Zajímavě uchopená témata však pokračují až do konce, atak se přes tento defekt dá snadno přenést.

Na sviňu svět je zkrátka kniha, která přijela na kníhovnické pulty nikoli oblečená neoblecená (mimochodem: nenápadný design neni špatný), ale spíše intelektuálně neintelektuální, vtipně nevtipná i obyčejně neobyčejná.

A aby se toho kolem Josefa Prokeše nedělo málo, nemůžu se nezminit o CD, které autor natočil a které s touto knihou souvísí.

Platím utopence, kafe a rum je audio nahrávka vybraných devíti povidek z knihy Na sviňu svět. Přestože se považuji za příznivce knihy, stalo se pro mě autorské čtení při běhů na CD věcí naprosto uhrančivou.

Charismatický hlas autora, který vám poslechem připraví stejně silný (pro někoho možná ještě silnějši) zážitek než ze čtení knihy, vás prostoupi, vykouzlí úsměv a zanechá ve vás jeden velký otisk plný energie.

A přestože zní název knihy i CD trochu depresivně, jejich účinek je právě opačný.


Související články