Zdeněk Filipec

Obrázek uživatele Zdeněk Filipec

Funkce: 

statutární osoba

Mgr. Zdeněk Filipec, Pnkr.
* narodil se 9. března 1980 v Brně
% zabývá se webem a multimédii
# www.facebook.com/zdenek.filipec
@ zdenek tečka filipec zavináč napric tečka cz

Zdenek Filipec je především sebestředný jedináček a metro-transsex-punker. V roce 1998, kdy byl odsouzen za výtržnictví, mu byla soudně nařízena ústavní léčba. Po návratu z protialkoholní kliniky v Kroměříži úplně změnil svůj přístup k životu. Ke své minulosti se nechce vracet.

V roce 2005 vystudoval učitelství matematiky a informatiky na Přírodovědecké fakultě a Fakultě informatiky Masarykovy univerzity Brno. Učitelskou kariéru pohřbil ihned po studiích a nyní se specializuje na tvorbu webových prezentací.

Největší zábavou je veřejně exhibovat a pobuřovat. Založil kulturní občanské sdružení Napříč, pod jehož záštitou se podílí na realizaci nejrůznějších uměleckých projektů a happeningů (flash-mobů) – filmových, divadelně-multimediálních a výtvarných. Cítí se být bohémem, ale nedaří se mu to – je naopak zcela normální: kouří, pije a mluví sprostě.

Jako herec si pozornost získal v řadě divadelních inscenací (například role ďábelského Ligura ve hře Biomandragora 2.0, role barmana ve hře Emodrink z Elsinoru nebo role Staré dámy v Návštěvě staré dámy). Produkčně a hudebně se podílí na řadě audiovizuálních počinů od vernisáží, přes filmy, divadlo po art-webové prezentace.

Je buddhistického vyznání, zbožnuje bruslení, bubny a breakbeat.

Realizované projekty

 • divadelní představení Donaha
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/donaha-2019/
  (režie, 2019 – proFIdivadlo)
  Vyhraněná dramaturgie studentského ProFIdivadla v roce 2019 do své osobité poetiky uhnětla titul DONAHA podle Terrence McNallyho. Z původní předlohy se nezaměstnaní dělníci oceláren nyní změnili na nezaměstnané programátory.

 • letní show Konspirační praktiky západu
  https://www.napric.cz/kpz
  (různé herecké role, 2018 – Napříč)
  Fakta nebo fikce? Zápaďáci na nás útočí ze všech stran svými teoriemi, přelomovými objevy a to přistání na Měsíci jim nežere snad už vůbec nikdo. Hra vás provede napříč konspiračními praktikami západního světa a je jen na vás čemu se rozhodnete uvěřit. 

 • divadelní představení Klub rváčů
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/klub-rvacu-2018/
  (režie, 2018 – proFIdivadlo)
  Dramaturgie souboru tentokrát vsadila na generačně kontroverzní americký román Chucka Palahniuka Klub rváčů, který náš studentský soubor uvádí ve vlastní divadelní adaptaci ušité na míru právě PROFIDIVADLU (obdobně jako předchozí titul Katyně).

 • série přednášek Laboratoř děrných zítřků s doprovodným večerem Meet-Up
  https://www.napric.cz/lab
  (člen organizačního týmu, 2018 – Napříč)
  Doprovodný program k výroční výstavě Computer Graphic Re-visited 2.0 seznámí účastníky s principy programované grafiky, hudby a dynamických textur. Meet-Up: Neformální setkání všech nadšenců hudby, obrazu, vizualizace či světel vznikajicích pomocí netradičních přístupů, náhody, ale i klasických uměleckých teorií zapsaných do algoritmu.

 • divadelní představení Nukleární rodina
  https://www.napric.cz/nuklearni-rodina
  (role muže, 2017 – Napříč)
  Drama, které satiricky poukazuje na ovlivňování našich životů skrze mediální prostředky.

 • letní punková show Kufr plnej prachů
  http://www.napric.cz/kufr-plnej-prachu
  (scénář, herecká role gagstera, 2017 – Napříč)
  Akční příběh nejen o lidech. Najdete tam všechno, co jen taková pořádná show může mít.

 • divadelní představení Katyně
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/katyne-2017/
  (režie, 2017 – proFIdivadlo)
  Střední odborná katovská škola zakončená maturitou! A v ní sladká studentka Lízinka jako vůbec první diplomovaná katyně na světě! Je to úsměvné? Je to morbidní? Nejspíše to všechno a navíc mnoho jiného.

 • lyrická divadelní miniatura Slunce svítí i v noci
  http://www.napric.cz/slunce-sviti-i-v-noci
  (hudba, zvuk, 2017 – Napříč)
  Poetická divadelní hra ze života ptáků.

 • krátkometrážní snímek Závod života
  http://www.napric.cz/zavod-zivota
  (role fanouška, 2017 – Napříč)
  Ironická, monty pythonsky absurdní a lehce černohumorná skeč.

 • krátkometrážní studenský film GIN
  http://www.napric.cz/gin
  (role gina, 2017 – FFFI)
  Co se stane, když vykutálený piškuntál zakopne o láhev Gina?

 • dokument Říkejte mi plukovníku
  http://www.napric.cz/rikejte-mi-plukovniku
  (produkce, 2016 – Napříč)
  Dokumentární film o renesančním brněnském umělci a pedagogovi Josefu Prokešovi.

 • letní punková show Odpoledne pod psa
  http://www.napric.cz/odpoledne-pod-psa
  (scénář, různé herecké role, 2016 – Napříč)
  Alegorický příběh o zvířatech a lidech. Něco jako My děti ze stanice Zoo, akorát bez těch dětí.

 • divadelní představení Amatéři
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/amateri-2015/
  (režie, 2016 – proFIdivadlo)
  Divadlo na Fakultě informatiky MU v kontrastu k předchozím náročným tragédiím vsadilo letos na výjimečně hořkou funebráckou komedii nejnižší cenové skupiny s názvem AMATÉŘI. Rakev přímo na jevišti, původní pohřební songy studentů, černý humor – někdy snad až příliš černý. V první verzi bylo obsazení výhradně pánské, dramaturgie souboru proto připsala sedm nových dámských rolí doslova jako řemen. Poznámka: pivo čepované na jevišti ve hřbitovní putyce byl nealkoholický Birell, živé postavy nenadále zemřely a původně zesnulí naopak ožili… Celé je to chvílemi k pláči a chvílemi k smíchem popukání, ale spíš to druhé.

 • divadelní múvíkál Kozy a Kvéry 4
  http://www.napric.cz/kozy-kvery-4
  (role bachaře, 2015 – Napříč)
  Divadelní scénář Kozy a Kvéry 4 přenáší formát agentských béčkových a brakových thrillerů z televizních obrazovek a filmových pláten na divadelní jeviště. Částečně se tím obnažuje v parodické nadsázce vykonstruovanost příběhů populární mediální zábavy. Obvykle se divadlo inspiruje spíše v klasických, či hodnotných filmech, zde je naopak záměrně divadlo inspirováno zábavou tzv. pokleslou.

 • letní punková show PNG
  http://www.napric.cz/png
  (scénář, různé herecké role, 2015 – Napříč)
  Doba digitálních médií již plně ovládla náš svět. Virtuální prostor kompjůtrů z budoucnosti pohltil všechny hipstery, gangstery a rapery,... Normcore people nevyjímaje. Hranice mezi realitou a kyberprostorem jsou zbořeny.

 • letní punková show Whonky Tonky Funky
  http://www.napric.cz/wtf
  (různé herecké role, 2014 – Napříč)
  Mléčná dráha vypita! Sluneční soustava nakažena megagalaktickou vyrážkou! Lidstvo zdegenerováno! Venuše se rozešla s Merkurem! DJ Červený trpaslík se svým novým setem na turné po družicích! Hermeroidy za poloviční cenu, jedinečná nabídka! E.T. změnil operátora! Tabák spásou organismů! Alobalové orgie, viděli jsme UFO porno na vlastní oči! Lajka vystřelena do kosmu prakem! Sexy prdelky vám to vyleští! Kdo je vlastně ten Bůh?

 • divadelní představení Přelet nad kukaččím hnízdem
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/prelet-nad-kukaccim-hnizdem-2014/
  (supervize, 2014 – proFIdivadlo)
  Proslulý román Kena Keyseho, známý pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, převedl do divadelní podoby Dale Wasserman a na prknech ProFIdivadla jej uvádíme v dramaturgické úpravě Josefa Prokeše. Ve státní psychiatrické léčebně kdesi na severozápodě USA panuje přísný režim držený v rukou despotické vrchní sestry Ratchedové. Strnulou atmosféru strachu a poslušnosti naruší až příchod temperamentního provokatéra a exhibicionisty Randla Patricka McMurphyho. McMurphymu autoritářství sestry Ratchedové přirozeně nevoní, ale vrchní sestra si svůj pořádek tak snadno rozvrátit nenechá. Příběhem provází postava katatonického pacienta Bromdena aka náčelníka.

 • audiovizuální instalace Nukleus
  http://nukleus.napric.cz
  (námět, produkce, 2014 – Napříč)
  V temnotě vás zaujme osvícený artefakt ve tvaru 4metrové krychle. Každá ze stěn je ozářena projektorem. Na pět minut jste obklopeni obrazem a zvukem. Show začíná.

 • divadelní funny horor Kompost
  http://www.napric.cz/kompost
  (role obchodníka Ivana, 2013 – Napříč)
  Děda Franta si žije svůj relativně samotářský život zelinářského specialisty a sériového killera, který naruší až příjezd jeho syna s doprovodem své neřestné manželky a zřejmě gerontofilní vnučky. Do děje zasáhne i Ivan podnikající v oboru duchovno a svým způsobem i jedna z obětí.

 • letní punková show BRAIN–BODY–BASTARDS
  http://www.napric.cz/brain-body-bastards
  (námět, scénář, role Poseidona, 2013 – Napříč)
  Příběh o tom, co se stane, když poklidný život v akváriu naruší dva pozemšťané.

 • divadelní představení Pán much
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/pan-much-2013/
  (režije, 2013 – proFIdivadlo)
  Děj se odehrává v apokalyptické budoucnosti během třetí světové války. Letadlo, které evakuovalo studenty anglické internátní školy, bylo sestřeleno a zřítilo se na tropický ostrov. Nikdo z dospělých nepřežil. Trosečníci jsou zpočátku z ostrova nadšeni a těší se na dobrodružství. Ale slupka civilizace z nich začne zlověstně opadávat. Kmen lovců divokých prasat klesá až na samu hranici divošství.

 • krátkometrážní snímek Shit Happend
  http://www.napric.cz/shit-happend
  (režie, 2013 – FFFI)
  Dámy, sedáte si na veřejných záchodcích na prkénko? A co vy pánové, máte s tím taktéž problém? Kdo jsou větší prasata – muži nebo ženy? Snímek o tom, že vnější čistotnost může někdy trochu klamat.

 • letní punková show Závod života
  http://www.napric.cz/zavod-zivota-napric-festivaly
  (režie, kompars, 2012 – Napříč)
  Přímý přenos klasifikace na Letní Olympijské hry 2012 v běhu na velmi dlouhou trať.

 • divadelní představení Rychlé šípy na kolenou aneb Dlouhé Bidlo vítězí
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/rychle-sipy-na-kolenou-aneb-dlouhe-bidlo-vitezi-2012/
  (asistent režie, 2012 – proFIdivadlo)
  Na základě slavné předlohy Jaroslava Foglara napsal hru přímo na míru proFIdivadla Josef Prokeš. Přidal navíc Sesterstvo králičího ocásku a zvítězit nechal Bratrstvo kočičí pracky v čele s Dlouhým Bidlem. Celý příběh je rámován nechvalně známými politickými procesy 50. let XX. století. Režie Lukáš Junga, píseň Rychlé šípy složil a realizoval Josef Novotný, původní hudba v inscenaci je od Pavla Hamříka. Plakát k představení tradičně od Tomáše Staudka.

 • divadelní psycho-thriller Romance lehké perverze
  http://www.napric.cz/romance-lehke-perverze
  (produkce, audio, role Pavla, 2012 – Napříč)
  Inscenace rozehrává novodobé mýty a pověsti kolem násilí a sexu. Svým způsobem jde o opačnou optiku než v předchozí hře sdružení Minifemini. Hlavní hrdina Vladimír, v mnoha ohledech slušný muž, tají před svým okolím své pozoruhodné choutky. Problém nastane, když jej odhalí jeho vlastní manželka, odbornice na gender a feminismus. Filmově obrazovou stránku v divadelním provedení vynahradí projekce meotaru.

 • Jiřina Příč: Minifemini (autopornografický deník)
  http://www.napric.cz/minifemini
  (produkce, hudba, 2011 – Napříč)
  Hra se dotýká citlivých témat ženského feminismu a mužského šovinismu a pranýřuje jejich zažité stereotypy. Vlastní představení je nasyceno světelnými, kouřovými a zvukovými efekty, doprovázeno hrou na netradiční nástroj kitaru a doplněno písněmi a zpěvy.

 • divadelní představení Pulp Fiction
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/pulp-fiction-2011/
  (režie, 2011 – proFIdivadlo)
  Kultovní film Quentina Tarantina do divadelní podobny převedl Robert Král.

 • studenský film Lamači
  http://www.napric.cz/napriccz-uvadi-film-sarky-mattove-lamaci
  (role tvůrčího ducha, 2010 – Digitální film na FSS MU)
  Už jste se někdy o něco pokoušeli? O něco velkolepého, úžasného, nekonečně originálního a hlavně o něco úplně vašeho? Začali jste? Ale nedokončili, co? ... tak jděte do prdele.

 • divadelní představení Biomandragora 2.0
  http://www.napric.cz/biomandragora-20
  (herecká role Ligura, 2010 – Napříč)
  Námět komedie odehrávající se ve virtuálním a mediálním časoprostoru vychází ze hry Mandragora renesančního klasika Nicollo Macchiavelliho a překladu pořízeného automatickým překladovým systémem Google Translator. Zápletka postmodernisticky laděné hry rozvíjí Kalimachovu nezřízenou touhu po Lukrécii, na pohled sice dokonalé, ikonické bárbie, k jeho neštěstí ovšem vdané. V jeho úsilí mu napomáhají vygooglovaný konzultant Ligur a elektronický přítel iGod.

 • divadelní představení Romeo a Julian
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/romeo-a-julian-2010/
  (režie, 2010 – proFIdivadlo)
  Shakespearovu tragédii Romeo a Julie v překladu Martina Hilského přepracoval Josef Prokeš. Slavné drama bylo převedeno do současného Brna. Romeo z mocné podnikatelské rodiny Monteků se zamiluje do čtrnáctiletého Juliana z nepřátelského developerského klanu Kapuletů, přičemž Romea i Juliana hrají dívky.

 • divadelní představení Emodrink z Elsinoru
  http://www.napric.cz/emodrink-z-elsinoru
  (herecká role barmana, 2009 – Napříč)
  V obskurním Night Clubu „Elsinor“ Hamlet zastává místo barmana. Místo Ofélie je zde Technocoura, místo Horacia Emoboy. Jako otec Hamleta vystupuje tajemný host. Oproti původní předloze je tu navíc i pes. Syžet hry je postaven jednak na generačním konfliktu otce a syna, jednak na provokativně pojaté problematice etiky emigrace. Funebrální bizarnost s nádechem humoru textu dodává svérázně proklamovaná filozofie hnutí Emo.

 • site-specific divadlo Cooltourbus
  http://www.napric.cz/cooltourbus
  (produkce, hudba, zvuk, 2009 – Napříč)
  Cestující v autobuse si mohli vychutnat lehce morbidní komedii, na pomezí rozhlasové hry a alternativního divadla. Hned zpočátku autenticky působící revizor v podání Karla Čecha, který si nechává s oblibou říkat Drsný Míra, znejistil při kontrole jízdenek nejednoho z diváků. V představení byl totiž poměrně velký prostor dán ke hře herců s diváky, ať už v podobě již zmíněné revizní kontroly, tak plnění tajných přání cestujících záhadnou stevardkou zosobněnou Michaelou Rokosovou–Kašpárkovou.

 • krátkomentrážní film Doprdelesvěta!
  http://www.napric.cz/doprdelesveta
  (produkce, hudba, zvuk, 2009 – Napříč)
  Tři mladíci se o prázdninách rozhodnou prozkoumat zapomenutý kout světa a proto vyrážejí se svým posprejovaným starým auťákem na bezstarostnou jízdu. Skončí v jedné zapomenuté vesničce, která žije vlastními pravidly, a naruší její poklidný život. Popletou hlavu zdejší naivní slečně Haničce, čímž způsobí jistou tragédii. Každý z mladíků si najde cestu, jak se s nečekanými událostmi, vesnickými podivíny a nepsanými zákony vypořádá.

 • divadelní představení Ptákovina
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/ptakovina-2009/
  (asistent režie, 2009 – proFIdivadlo)
  Inscenace hry Milana Kundery byla realizována pouze jako neveřejná zápočtová semestrální práce pro vzdělávací účely.

 • mystifikační dokument Kdo je V.K.?
  http://www.napric.cz/kdo-je-vk
  (role reportéra, produkce, 2008 – Napříč)
  Věrohodná a vtipná mystifikace, která postupy investigativní žurnalistiky dokazuje virtuální podstatu Václava Klause. Autor snímku všem naivkům v sále ukazuje, jak snadno se dá manipulovat s TV anketami, s interview, s věrohodnými autoritami či s obrazem. Bavíme se tedy dvojnásob: samotným nápadem dotaženým do absurdních končin, postupně splývá Václav Klaus se Santa Klausem, ale i parodií na žurnalistické formáty reportáží.

 • outdoorová sociologická fraška Komáři útočí
  http://www.napric.cz/komari
  (herecké role, hudba, produkce, 2008 – Napříč)
  Skupina šesti mladých herců, spolu s režisérem, zvukařem, osvětlovači a specialistou na videoprojekce, prezentuje na turné v Jedovnicích a v Pasohlávkách svoji Lážo–plážo–napříč–teatro–show. Divadelně-multimediální představení konané pod širým nebem.

 • filmový večer Disfunkčně napříč
  http://www.napric.cz/disfunkcne-napric
  (produkce, 2008 – Napříč)
  Pásmo endorfinových, hysterických, mánických, atrofovaných, zbytnělých i disfunkčních krátkých filmů. Uvidíte osobitá díla napříč žánry, technologiemi i tvůrci.

 • vernisáž Nekompromisně napříč
  http://www.napric.cz/nekompromisne
  (hudba, koncepce, 2008 – Napříč)
  Preparovaná fotografie Tomáše Staudka. Bizarně poetické kresby Kristýny Coufalové. Výtvarné poklesky s prošlou zárukou Josefa Prokeše. Na vernisáži 11. února 2008 od sedmi večer původní balení ambientu Zdeňka Filipce a radikální prózy Josefa Prokeše v SM režii Roberta Krále. Taneční exhibice úřadujících Mistrů Moravy Davida Schöbla s partnerkou Radkou Beránkovou. Křest knihy „Na sviňu svět“. Možná přijde i Barbora Škrlová.

 • divadelní představení Cukrárna Myriam
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/cukrarna-myriam-2008/
  (asistent režie, 2008 – proFIdivadlo)
  Morbidní groteska Ivana Klímy, která diváky sice rozesmála, avšak svým vyzněním nepotěšila.

 • performance Váš Landa
  http://www.napric.cz/jirina-pric-uvadi-performance-vas-landa
  (role Jiřiny Příč, 2018 – Napříč)
  Sledujte umělecký souboj mezi Danielem Landou a Petrem Vášou v podání transsexuálky!

 • divadelní představení Oresteia
  http://www.dsdialog.cz/repertoir/detail/oresteia
  (scénická hudba, zvuk, 2007 – DS Dialog II.)
  Královna přistisžena s milencem! Trójský masakr! Zabil své dítě! Její vidiny se vyplnily! Zhrzená vraždila! Sledujte v inscenaci Studia Dialog. Známé antické dílo připravené členy studia Dialog pod vedením režiséra Roberta Krále.

 • povídkové CD Platím utopence, kafe a rum
  http://www.napric.cz/josef-prokes-platim-utopence-kafe-rum
  (hudba, 2007 – Indies Records)
  Platím utopence, kafe a rum je audio nahrávka vybraných devíti povidek z knihy Na sviňu svět. Charismatický hlas autora, který vám poslechem připraví stejně silný (pro někoho možná ještě silnějši) zážitek než ze čtení knihy, vás prostoupi, vykouzlí úsměv a zanechá ve vás jeden velký otisk plný energie.

 • divadelní představení  Návštěva staré dámy
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/navsteva-stare-damy-2007/
  (role staré dámy, 2007 – proFIdivadlo)
  Drama proslulé tragické komedie Friedricha Dürrenmatta bylo přeneseno do naší moravské současnosti, takže z výroku staré dámy „svět ze mě udělal děvku a já z něj udělám bordel“ o to více mrazilo.

 • divadelní představení Sajns fikšn
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/sajns-fiksn-2006/
  (hudba, zvuk, 2006 – proFIdivadlo)
  Hra Mariana Pally sledovala dobrodružnou plavbu vesmírem a eskapády posádky tvořené kapitánem kosmické lidi, umělcem, bioložkou, modelkou, policajtem, obchodníkem a babičkou – bývalou prostitutkou.

 • divadelní představení Fyzikové
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/fyzikove-2005/
  (role Möbia, 2005 – proFIdivadlo)
  Drama Friedricha Dürrenmatta.

 • divadelní představení Nálevna U Děkana
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/nalevna-u-dekana-2004/
  (role neo Hamleta, 2004 – proFIdivadlo)
  Postmoderní koláž z původních textů studentů i učitelů.

 • divadelní představení Hamlet, králevic dánský
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/hamlet-kralevic-dansky-2003/
  (role Hamleta, 2003 – proFIdivadlo)
  Nejslavnější světové drama, uvedené ve starožitném překladu E.A.Saudka, tedy v překladu, který dosud v Brně nikdy uveden nebyl.

 • divadelní představení Dilema mentálního dálnopisu
  http://profidivadlo.cz/hrali-jsme/dilema-mentalniho-dalnopisu-2002/
  (role dr. Housky, 2002 – proFIdivadlo)
  Lyrizující groteska studenta informatiky Ondřeje S. Nečase využila prvků sci-fi a fantasy k vytvoření osobité zápletky, plné gagů, humoru a napětí.